A Pont- és Buborékdiagram
A pontdiagramot és a buborékdiagramot is ismerjük, és a szokásos eszközökkel is létre tudjuk hozni őket. De a think-cell bővítmény segítségével olyan beállításokat is el tudunk végezni, amit normál esetben nem.
loading

Pont diagram beszúrásához az Elements menüből válasszuk a Scatter gombot!

A pontdiagramot úgy kell elképzelnünk, mint egy koordináta-rendszert. Tulajdonképpen X-Y pontpárokat ábrázolunk. Egyszerű pontdiagramot a szokásos eszközökkel is létre tudunk hozni, ám a think-cell segítségével ezeket külön csoportokba is sorolhatjuk. A különböző csoportokba tartozó pontoknak más lesz a színe. És még egy plusz lehetőség: az egyes pontokhoz feliratot is rendelhetünk.

loading

A következő diagramon például azt szemléltetjük, hogy az egyes cégeknek mennyi volt az éves bevétele a munkavállalók számának függ­vé­nyé­ben. Tehát az X tengelyen a munkavállalók száma jelenik meg, az Y tengelyen pedig a bevételt szemléltetjük. Az egyes pontok mellé a cégek nevét írjuk ki. Az egyes pontok színe attól függ, hogy egy cég Kft. vagy Bt.

Nézzük meg a pontdiagram forrástáblázatát!

loading

Az A oszlopba kerülnek az egyes pontok megnevezései, jelen esetben cégnevek. A B oszlopba kell írnunk az X értékeket, vagyis a cégek munkavállalóinak a számát. Az Y értékek kerülnek a C oszlopba, ide most az éves bevételeket írtuk. A D oszlop jelen esetben üres. A Size tulajdonságnak akkor van jelentősége ha Buborék diagramot készítünk, vagyis a pontoknak átmérője is van. Ezt most nem használjuk.

Az utolsó (Group) oszlopba a cégek típusát vettük fel. Az első a Kft., ennek kék a színe, a Bt.-nek pedig narancssárga. Az egy csoportba tartozó (azonos színű) értékpároknak egymás alatt kell lenniük. Az adott csoport megnevezését csak egyszer kell beírnunk a csoport első tagja mellé.

Most egészítsük ki a forrástáblázatot a Size oszloppal! Vagyis a pontdiagramot buborékdiagrammá alakítjuk. Az egyes buborékok mérete az adott cég éves nyereségét fogja szemléltetni. A táblázat feliratait is átírhatjuk, hogy egyértelműbb legyen, mely értékek mit jelentenek.

loading
loading

Ha kijelöljük a tengelyek feliratait, amit eredetileg kézzel írtunk be, akkor megjelenik egy piros felkiáltójel. Ezzel jelzi a program, hogy rendelkezésre áll a forrástáblázatban olyan érték, amelyet a kézzel beírt szöveg helyett meg tudna jeleníteni.

loading

Ha rákattintunk a felkiáltójelre, akkor ki is írj a táblázatba bevitt értéket, viszont a kézzel beírt szöveget is ott hagyja. Erre most már nincs szükségünk, egyszerűen töröljük ki!

loading

Érdemes erre figyelni, mert ha a for­rás­táb­lá­zat­ban szereplő feliratokat íratjuk ki, akkor módosítás esetén elég csak a táblázatbeli adatokkal foglalkozni.

Buborékdiagram külön is beszúrható, az Elements gomb menüjében a Bubble gombra kattintva. Ott példaként a Size oszlop előre ki van töltve.