Képgaléria készítése, a Phoca Gallery
Intézményünk életéről legérzékletesebben fotóink mesélnek. Honlapunkon lehetőségünk van képgaléria létrehozására is.

A Phoca Gallery telepítése is a Bővítmények menü Bővítménykezelő parancsával történik. A sikeres telepítés után a beállítások a Komponensek menüpontban zajlanak.

loading

A telepítés után a komponens angol nyelvű, ezért érdemes magyarítani a programot.

loading

Függően a letöltött nyelvi fájltól két módon magyaríthatjuk a Phoca galériánkat. Az egyik a már ismert módon történik a Bővítmények menüből, míg a másik esetben a zip fájlt nekünk kell kitömöríteni az operációs rendszerünkben. Eredményül két konfigurációs fájlt kapunk. Ezeket az ini fájlokat, nekünk kell a Joomla megfelelő mappájába másolnunk.

Az elérési útvonal a következő:

loading

Miután ezzel készen vagyunk, lássuk hogyan is tölthetjük fel képeinket a Joomla rendszerébe. A komponens vezérlőpultja és működtetése hasonló a Joomláéhoz.

loading

Akárcsak cikkeinknél, ebben az esetben is kategóriákba kell rendeznünk képeinket. Ezek a logikai egységek fogják képeink csoportosítási alapját képezni. Tehát az első teendőnk a kategória létrehozása lesz.

Klikkeljünk a Kategóriák gombra, és adjuk meg a kért adatokat. A Cím beviteli mezőbe írjuk be a kategória nevét. Az Alias mezőt üresen is hagyhatjuk, a program automatikusan ki fogja tölteni. A Szülő kategória legördülő mezőben kategóriánkat alkategóriává tehetjük, ha kiválasztunk a listából egy már létező, általunk létrehozott másik kategóriát. A Rendezés legördülő listában a kategóriák közötti sorrendet határozhatjuk meg. A Hozzáférés mezőben beállíthatjuk, hogy melyik felhasználói szinttől legyen megtekinthető a kategória tartalma. A Hozzáférési jogok és Feltöltési jogok listában pedig külön felhasználónként adhatjuk meg a hozzáférés, vagy feltöltés jogát. 

A Jogok törlése listából azt határozhatjuk meg, hogy a bejelentkezett felhasználó törölheti, visszavonhatja a képek megjelenését az egyes kategóriákban. A Tulajdonos listában választhatjuk ki a kategória tulajdonosát, megint csak a felhasználók közül. Normál esetben a galéria így néz ki a weboldalon:

loading

Amennyiben valamelyik felhasználó az előbb felsorolt jogokat megkapja, a honlapon a következő ikonokkal bővül a galéria:

loading

A bélyegképek alatti ikonok segítségével törölheti, vagy visszavonhatja a képeket. Az oldal alsó részén megjelenő ablak segítségével pedig képeket tölthet fel az adott kategóriába.

loading

Ha kategóriáinkat létrehoztuk, elkezdhetjük feltölteni képeinket. Válasszuk a Képek menüpontot, majd a jobb felső sarokban található vezérlő gombok közül a Többszörös hozzáadás parancsot.

loading

Nézzük először az ablak alsó részét. Itt határozhatjuk meg, hogy milyen módon szeretnénk a galériában megjelenítendő képeinket feltölteni. A Feltölt fülön egyszerre csak egy kép tallózására és feltöltésére van lehetőségünk.  Viszont az ablak alsó részén a Mappa csoportban létrehozhatunk mappákat kategóriáinknak, hogy nagyobb átláthatóságot biztosítsunk egy-egy kategóriához tartozó képeink böngészésénél. Tehát érdemes kategóriánként egy-egy mappát létrehozni. Ezek a mappák az images könyvtár phocagallery mappájának almappái lesznek.

loading

A Többszörös feltöltés fülön egyszerre csak egy fájlt tallózhatunk, de ezeket már együtt importálhatjuk a galériánkba. Talán a leginkább használható a Java feltöltés, ahol a Ctrl billentyű segítségével már tallózás közben is több képet jelölhetünk ki, majd tölthetünk fel a rendszerbe.

Az így feltöltött képeink az ablak középső részén jelennek meg. Következő lépésünk, hogy meghatározzuk az importált képek melyik kategóriába kerüljenek. Jelöljük ki az egy kategóriába tartozó képeket, és töltsük ki az ablak felső részén található mezőket. A Cím beviteli mezőben megadhatjuk, hogy az egy kategóriába tartozó képek bélyegképei alatt milyen megnevezés jelenjen meg. A Közzétéve listában közzétehetjük, vagy Visszavonhatjuk a képek megjelenését a weboldalon. A Kategória legördülő listában pedig az általunk már létrehozott kategóriák közül kell választanunk. Amennyiben ezeket megadtuk válasszuk az ablak jobb felső sarkában található Mentés & bezárás gombot. Mint már említettük, lehetőségünk van mappák létrehozására. Egy mappába érdemes a közös kategóriához tarozó összes képet feltölteni. Ebben az esetben nyissuk meg az egyik mappát a Többszörös hozzáadás panelen, és töltsük fel a képeket az előbb leírt módszerrel.

loading

Lássuk, az így feltöltött képeinket hogyan is jeleníthetjük meg a honlapon. Ehhez egy menüpontot kell létrehoznunk, a Joomla Menük gombjára klikkelve. A menüpontok típusánál, létrehozhatunk Kategóriák listája, vagy Képek listája típusú galériákat. A kategóriák listája esetén minden kategóriánk megjelenik, és azokra kattintva nézhetjük meg a galériát, vagy az alkategóriákat. A képek listája esetén pedig már a menüpontban meg kell adni, hogy melyik kategória képeit szeretnénk megjeleníteni benne, így ez a menüpont már csak a megadott kategóriába tartozó képeket mutatja.

loading

Az így létrehozott menüpontra klikkelve már a galériánk fog megnyílni.

A Phoca Galéria Vezérlőpult menüpontjára klikkelve megtaláljuk az összes menüpontot grafikus (gomb) megjelenésben is. Az ablak jobb felső részén a Beállítás gombot választva pedig megadhatjuk a globális tulajdonságait a komponens működésének, megjelenésének.

loading

A Phoca Galéria beállítások panel Kijelzés fülén a galéria megjelenésével kapcsolatos beállításokat adhatjuk meg. Milyen ikonok, információk jelenjenek meg egy kép esetén, hogyan jelenjenek meg a részletes nézetben a képeink stb. Például a nem túl esztétikus részletes megjelenésen a Részletek nézet beállítások csoportban változtathatunk. A Részletek ablak csoportban az előugró ablak stílusát adhatjuk meg. Persze, ha már valamilyen Témát (lásd később) alkalmazunk a galériánkban, az alapmegjelenés is megváltozik.

loading

Azért nézzünk néhány példát képeink részletes megtekintésének variációiból.

Az alapbeállítás/Előugró doboz Orange téma alkalmazása mellett:

loading

A Jack lightbox beállítás:

loading

A Shadowbox beállítás:

loading

A második, Felhasználók fülön állíthatjuk be a globális elérési szintet a felhasználók tekintetében. Meghatározhatjuk a feltöltés tulajdonságait, maximális méretét (bájtban, pixelben). Ezen a fülön engedélyezhetjük a kategóriák és képek értékelését, illetve a hozzászólások lehetőségét, megjelenését.

A fülön állíthatjuk be a bélyegképekkel kapcsolatos paramétereket, illetve a képek és ablakméretek értékeit.

A változtatásokat soha ne felejtsük elmenteni a panel jobb felső sarkában található vezérlőgombokkal.

loading

Amennyiben engedélyeztük az értékelést és a hozzászólást, a honlapon galériánk kiegészül egy új csoporttal.

loading

Az Értékelés fülön magát a kategóriát osztályozhatjuk, míg egy adott képet a bélyegkép alatti csillagok segítségével. A Hozzászólások fülön szintén csak a kategórián belül nyilváníthatunk véleményt. Azonban a képhez is adhatunk megjegyzést, a bélyegkép alatti szövegbuborék ikon segítségével.

Ezeket a szavazásokat, hozzászólásokat moderálhatjuk a Phoca Galéria vezérlőpultjának Kategória értékelés, Kép értékelés, Kategória hozzászólás, Kép értékelések fülein. Lehetőségünk van a hozzászólások szerkesztésére, visszavonására, vagy újbóli közzétételére is. Az értékelések esetében csak statisztikát kapunk a programtól.

A Felhasználók fülön kapunk információt arról, hogy egy adott felhasználó hány kategóriával, képpel rendelkezik.

A változatos megjelenés érdekében különböző témákat tölthetünk le az Internetről. Vagyis a képek keretei, a vezérlőgombok egyszerű és gyors megváltoztatására ad lehetőséget a Phoca Galéria.

Ezeket a témákat a Phoca Galéria vezérlőpultjának Témák fülén telepíthetjük és engedélyezhetjük. Az ablak Jelenlegi téma csoportjában tallózhatjuk ki és telepíthetjük fel a letöltött téma zip fájlját.

loading

Az Orange téma telepítése után így néz ki a galériánk kezelőfelülete:

loading

Lehetőségünk van egész Picasa album importálására is a Phoca Galériával. Ügyeljünk arra, hogy ezt a Globális beállítások Fő fülén engedélyezni is kell. Hozzunk létre egy új kategóriát, adjuk meg a már ismert paramétereket, majd a panel alján találjuk a Picasa beállítások csoportot. A Picasa felhasználó beállítás mezőbe adjuk meg a web albumhoz tartozó felhasználónevünket. A Picasa Album beállítása beviteli mezőben pedig másoljuk ki a web album URL címének azt a részét, ami csak az általunk közzétett album nevére vonatkozik. (Ékezetek és szóköz nélküli formában találjuk meg.)

loading

Amennyiben ezeket az adatokat megadtuk, válasszuk az ablak jobb felső sarkában lévő Picasa Import parancsgombot.

loading

A program automatikusan beolvassa a képeket a kategóriába, és megjeleníti azokat a honlapunkon. Ebben az esetben viszont a tárhelyünkön az images mappában nem jelennek meg ezek a fájlok.