Dinamikus feliratok

A következőkben lépjünk vissza ahhoz a tábla típusú vizualizációhoz, ami termékkategóriánként mutatja a teljes bevételt. A teljes bevételt kiszámító mértéken kívül minden más mezőt távolítsunk el a vizualizációról. Ezt a vizualizációt kétféle szeletelővel is szűrhetjük, az egyikkel megyére, a másikkal pedig az üzlettípusra.

A feladatunk a következő. Ha rászűrünk egy megyére, akkor a vizualizáció címe ennek megfelelően változzon meg. Tehát ha például Pest megyére szűrünk, akkor a cím az legyen, hogy Pest bevétel. Ha nem szűrünk egy megyére sem, akkor pedig azt írja ki, hogy Teljes bevétel. Ezt a dinamikusan változó címet a SELECTEDVALUE függvény segítségével készítjük el. Először is hozzunk létre egy új mértéket, adjunk neki nevet! Szúrjuk be a SELECTEDVALUE függvényt és nézzük, hogy milyen argumentumokat vár.

Meg kell adnunk azt a mezőt, amivel az adott vizualizációt szűrjük. Ez a vevők tábla megye mezője. Ha ennek a mezőnek éppen egy értéke van kiválasztva, vagyis rászűrünk konkrétan egy megyére, akkor a függvény ezt az egy értéket adja vissza. Egy vesszőt követően megadhatunk egy alternatív értéket, ez jelenik meg akkor, ha a szűrést megszüntetjük. Ilyenkor tulajdonképpen a teljes bevételt látjuk, címként is ezt jelenítsük meg.

Egyelőre csak a „Teljes” szót írjuk ide, a „bevétel” szót majd a képlet végéhez fűzzük hozzá, hiszen ez a szó akkor is kell majd, ha egy adott megyét választunk ki. Gépeljük be a függvény csukó zárójelét és egy & jellel fűzzük hozzá a „bevétel” szót.

loading

A mértékünk készen van, már csak azt kell beállítani, hogy címként ez jelenjen meg a vizualizáción. Hívjuk elő a Formátum panelt és a Cím résznél kattintsunk az Fx ikonra. A megjelenő panel tulajdonképpen ugyanaz, mint amit a feltételes formázásnál is használtunk korábban. A második legördülő listában keressük meg az imént létrehozott mértéket és már készen is vagyunk. Próbáljuk ki, szűrjünk rá az egyes megyékre!

loading

Van egy másik szeletelőnk is, ezzel az üzlet típusára tudunk szűrni. A feladatunk ugyanez lenne, de a címet már elfoglaltuk a megyével, az adott üzlettípus alatta jelenjen meg feliratként. Először megint a mértéket hozzuk létre. Mivel a képlet nagyon hasonló, akár le is másolhatjuk az előzőt. Módosítsuk a mérték nevét és nézzük a képletet. Tulajdonképpen egyetlenegy dolgot kell kicserélnünk, itt nem a vevők tábla megye mezője kell, hanem a viszonteladók tábla üzlettípus mezője.

Most már csak meg kell jelenítenünk feliratként. A Formátum panelen a Cím résznél a Feliratnál található Fx ikonra kattintsunk rá és a megjelenő panel második legördülő listájában keressük meg ezt a mértéket. Készen vagyunk, próbáljuk ki, szűrjünk rá az üzlettípusokra is. Természetesen kombinálhatjuk a kétféle szűrést.

Ezt a dinamikus feliratozást használhatjuk akár az elemleírásoknál is, hiszen amikor rámutatunk egy diagramon például egy oszlopra, akkor a megjelenő információk az adott adatpont szerint szűrve jelennek meg. Tehát lényegében véve ugyanaz történik a háttérben, mint amikor a szeletelőkkel szűrünk. Nézzünk egy példát erre is.

Az eredeti tábla vizualizációnkat másoljuk le és a típusát módosítsuk körre! Az egyes körszeletek a kategóriák bevételét mutatják. Készítsünk egy olyan egyedi elemleírást, ami akkor jelenik meg, amikor rámutatunk az egyes szeletekre. Ekkor egy oszlopdiagramot szeretnénk látni, ami az adott kategória bevételét városokra bontva mutatja.

Ehhez először is be kell szúrnunk egy új lapot, aminek a típusát átállítjuk elemleírásra. Készítsük el az oszlopdiagramot, a tengelyek címét kapcsoljuk ki.

Ezután lépjünk vissza a kördiagramhoz és állítsuk be, hogy a szeletekre mutatáskor ez az oszlop vizualizáció jelenjen meg. Ezt a Formátum lap Tulajdonságok fülén állíthatjuk be.

Az elemleírás már működik, de a megjelenő oszlopdiagram címe nem jó. Azt szeretnénk, hogy itt az adott termékkategória neve jelenjen meg. Megint csak létre kell hoznunk egy mértéket, most is nyugodtan lemásolhatjuk az előzőek közül valamelyiket. Módosítsuk a mérték nevét. A mező, amire szükségünk van a Termékek tábla Kategória mezője.

loading

Lépjünk vissza az oszlopdiagramot tartalmazó lapra és állítsuk be címnek ezt a mértéket. Próbáljuk ki, hogy működik-e az elemleírásunk, lépjünk át a kördiagramot tartalmazó lapra és mutassunk rá valamelyik szeletre.